Noutăți - Scoala 3

Maecenas vitae congue augue,
nec volutpat risus.

NOUTĂȚI

CONDIȚIILE SPECIFICE DE OCUPARE A POSTURILOR DIDACTICE VACANTE DIN CADRUL ȘCOLII GIMNAZIALE NR. 3 ÎN CADRUL ETAPEI DE PRETRANSFER CONSIMȚIT ÎNTRE UNITĂȚILE DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR

SIMPOZION EUROPEAN
MOTIVARE, IMPLICARE, COLABORARE PENTRU O EDUCAȚIE DE CALITATE EUROPEANĂ

În data de 30 martie, la Școala Gimnazială Nr. 3 Suceava va avea loc simpozionul Motivare , implicare, colaborare pentru o educație de calitate europeană. Acest simpozion este una dintre activitățile programate să se desfășoare în cadrul proiectului Erasmus + cu același nume, cu numărul de referință 2017-1-RO01-KA101-036429, care se derulează în perioada 1 septembrie 2017-31 august 2019 la Școala Gimnazială Nr. 3 Suceava. Proiectul este finanțat de Comisia Europeană, grantul obținut fiind în valoare de 35 570 de euro.

SECȚIUNI SIMPOZION:

1. Workshop-uri pentru profesori și părinți – aplicarea experienței dobândite în formările, Comenius, Grundtwig și Erasmus+
- Învățarea interactiv-creativă – Gabriela Ciornei, Mihaela Sofia Mustea, Camelia Luoana Păr, Adrian Vieriu
- Educația non-formală – Daniela Nechita, Rodica Talpău
- Modele de comunicare nonviolentă în mediul școlar – Mara Socoliuc, Isabel Vintilă
- Jocul nu are vârstă - Oana Lavinia Andrada Cocoș , Janina Croitor, Claudia Georgeta Marchitan
2. Experiențe europene – diseminarea unor activități de formare în domeniul educației
3. Exemple de activități educative – rezultate ale formării în proiecte europene

Informații privind înscrierea:
- participanții trebuie să completeze fișa de înscriere
- materialul ce urmează să fie prezentat, se va trimite în format electronic pe adresa de email a persoanei de contact
- un cadru didactic/ părinte se poate înscrie la mai multe secțiuni
- sunt admise pentru participare și persoane interesate de tema simpozionului, care nu doresc să susțină o lucrare
- la toate secțiunile materialele pot fi prezentate în format letric (imprimat pe suport de hârtie) sau electronic, cu condiția să fie trimise din timp organizatorilor.

Perioadă înscriere: 10-27 martie 2019

Persoană de contact: Mustea Mihaela Sofia m_mustea@yahoo.com

PROGRAMUL SIMPOZIONULUI

9,30 – 10,00 Primirea invitaților
10,00 – 10,30 Festivitatea de deschidere
10,30 – 10,50 Prezentarea ghidului metodologic conceput în cadrul proiectului Erasmus + Motivare, implicare, colaborare pentru o educație de calitate europeană
11,00 – 13,30 Desfăşurarea simpozionului pe secţiuni
13,30 – 14,00 Bilanţ, dialoguri interactive, feed-back
14,00 – 14,30 Vizitarea expoziţiei de postere, afişe, colaje, pliante, desene (produse ale activităților prezentate și ale workshop-urilor desfășurate în cadrul simpozionului)
14,30 - Concluzii
ÎNSCRIEREA ELEVILOR ÎN CLASA PREGĂTITOARE
          În perioada 04.03.2019 - 22.03.2019, se va desfășura completarea de către părinți (prima etapă) online sau la unitatea de învățământ la care solicită înscrierea copiilor, a cererilor tip de înscriere pentru clasa pregătitoare, an școlar 2019/2020.
          Validarea cererilor tip de înscriere se va desfășura la sediul Școlii Gimnaziale nr. 3 Suceava, în intervalul orar 08.00 - 18.00, de luni până vineri.
           telefon de contact: 0230/215136

© 2017 Scoala Gimnaziala Nr. 3 Suceava. All Rights Reserved.